Cep Telefonlarındaki Çoklu Kameraların Özellikleri - Teknikfon

Cep Telefonlarındaki Çoklu Kameraların Özellikleri

Cep Telefonlarındaki Çoklu Kameraların Özellikleri

İnsanlar için akıllı telefonlar artık hiç olmadığı kadar önemli. Bunu bilen markalar da cihazları çok daha etkileyici hale getirmek adına araştırmalarını sıklaştırmış durumda. Var olan araştırmaları ile beraber de akıllı cihazları kullanarak pek çok farklı işlemi yapmak mümkün. Son dönemlerde ise pek çok kişi cep telefonunda çoklu kamera konusunda araştırmalarını yapıyorlar. Var olan kameralar ile alakalı ne kadar fazla bilgi sahibi olunursa, akıllı cihaz ile yapılacak fotoğraf çekimleri o denli kaliteli olacaktır.

Ana Kameranın Özellikleri

Genel olarak cep telefonunda çoklu kamera denildiği zaman ilk olarak akla ana kamera geliyor. Bu kameranın özellikleri üreticiye göre farklılık göstermektedir. Lakin markaların pek çok çoğunda ana kamera çok daha geniş görüş açısı olması adına kısa odak uzaklığı olan geniş açılı merceğe sahiptir.

Ana kamera kullanılarak çok daha net fotoğrafların çekilmesi sağlanıyor. Alan derinliğinin mükemmel olmasından dolayı da çekilecek olan her şey başarılı şekilde odakta kalıyor.

Ultra Geniş Açılı Kameranın Özellikleri

Kullanılmakta olan bu kameradaki lens, klasik olan geniş açılı lenslere oranla daha da ileriye gidebilmektedir. Var olan bu özellik ile de daha kısa bir odak uzunluğu dolayısıyla çok daha geniş görüş açısının ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu kameranın olduğu akıllı cihaz ile yksek binanın dip kısmından bütün yapıyı çekmek mümkün oluyor.

Telefoto Kameranın Özellikleri

Bu kameraların lensleri geniş açılı lenslere göre çok daha fazla odak uzaklığına sahiptir. Böylece bütün geniş alanın çekilmesinden ziyade belirlenmiş olan alanın daha fazla yakınlaştırılabilmesi mümkün hale gelmiş oluyor. Kimi akıllı cihaz modellerinde geniş açılı lens ve telefoto lens arasında geçiş yapılabiliyor. Böylece yumuşak bir yakınlaştırma efekti ortaya çıkabiliyor.

Derinlik Sensörü ve Tek Renkli Sensörün Özellikleri

Renk filtresi olmayan bu sensör sayesinde çok daha keskin görüntülerin elde edilmesi mümkün oluyor. Cep telefonunda çoklu kamera kullanımı esnasında aynı zamanda görüleceği üzere monokrom sensörü ışığa daha duyarlı. Dolayısıyla düşük ışıklı ortamlarda etkili çekimler yapılabiliyor.

Derinlik sensörü ise çekilecek olan fotoğraflarda ön ile arka planın birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Böylece ortaya son derece etkileyici sonuçlar çıkıyor.

Yazar hakkında

gulfer administrator

Bir cevap yazın

Teknikfon 3E Teknik Servis Hizmetleri markasıdır. Cep telefonu tamiri sektöründe Türkiye’de ki ilk özel servislerden birdir. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.