PUK Kodunu Unuttum Telefonu Açamıyorum - Teknikfon

PUK Kodunu Unuttum Telefonu Açamıyorum

PUK Kodunu Unuttum Telefonu Açamıyorum

PUK kodunu unuttum telefonu açamıyorum diyen pek çok kullanıcı, onlar için oldukça önemli olan cep telefonlarını kullanamamaktan şikayetçi olmaktadır. Çünkü cihazlarda kullanılmakta olan SIM kartlarında kartların içerisindeki bilgilerin başkaları tarafından kullanılmaması adına PIN ve PUK koruması bulunmaktadır. Kullanıcıların bu kodları yalnızca onların bilmesi ve başkaları ile paylaşmaması gerekmektedir. PIN kodu cihazda bulunan SIM kartının açılmasını sağlamaktadır. 4 haneli olan bu kodun girilmesinden sonra SIM kart ile beraber cihaz da açılmaktadır.

PUK Kodu Nedir?

Normalde birçok kullanıcı PIN kodlarını kolaylıkla ezberleyebilmek için buna göre bir kombinasyon belirlerler. Ancak sürekli olarak cihazlarının açık kalmasından dolayı bir süre sonrasında PIN kodlarını unutabilirler. Ve bu kodun cihazda 3 kere arka karaya yanlış girilmesi ile beraber ise SIM kart bloke hale gelir. Bloke durumun ortadan kaldırılması adına ise PUK kodu devreye girer. Bu kod bloke hale gelmiş olan SIM kartın tekrardan aktif hale getirilmesini sağlayan bir koddur. PUK kodu 8 haneden oluşmaktadır. Ve en büyük özelliği PIN kodu gibi değiştirilemiyor oluşudur. Yani bu kod SIM kart üretilirken karta özel olarak tanımlanır. Aynı PIN kodunda olduğu gibi PUK kodunda da doğru şekilde girilmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu kodun 10 kere hatalı girilmesi sonucunda ortaya çıkacak olan bloke ile beraber SIM kartın kullanılması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu aşamada PUK kodumu unuttum telefonumu açamıyorum sorusuna etkili cevaplar aranması en doğru adım olacaktır.

PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Önceki dönemlerde PUK kodumu unuttum telefonumu açamıyorum diyen kullanıcıların bunun için SIM kartlarının arka kısımlarına bakmaları gerekmeydi. Çünkü burada kartın kodları ile alakalı bilgiler yer almaktadır. Ancak şimdilerde bu aşamada farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bunların başında ise mobil operatör ile iletişime geçmek gerekmektedir. Böylece gerekli olan adımlar atılarak PUK kodu öğrenilebilmektedir.

Aynı zamanda SIM kartın operatörüne ait olan internet sitesi ziyaret edilerek kodun öğrenilmesi adına hangi adımların takip edilmesi gerektiği konusunda gerekli olan bilgiler alınarak SIM kartın ve cihazın tekrardan kullanılması sağlanmış olur.

Yazar hakkında

gulfer administrator

Bir cevap yazın

Teknikfon 3E Teknik Servis Hizmetleri markasıdır. Cep telefonu tamiri sektöründe Türkiye’de ki ilk özel servislerden birdir. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.