Telefonu Hırsızlara Karşı Korumak Mümkün Mü? - Teknikfon

Telefonu Hırsızlara Karşı Korumak Mümkün Mü?

Telefonu Hırsızlara Karşı Korumak Mümkün Mü?

Her geçen gün akıllı telefon kullananların sayısı ciddi anlamda artıyor. Markalar da bu aşamada insanlara istediklerini en iyi şekilde vermek adına birbiri ardına modeller çıkartıyor. Bu cihazlar kullanılırken aynı zamanda telefon hırsızlığı da aynı oranda artmaya başladı. Özellikle de bütün anıların, bankacılık işlemlerinin artık akıllı cihazlar üzerinden yapılmaya başlandığı günümüzde cihazın çalınması demek insanlar için çok büyük bir sorun haline gelecektir. Akıllı cihazının kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engellemek isteyenlerin ise dikkat etmeleri gereken bazı önemli detaylar bulunuyor.

Güçlü Ekran Kilidi

Konu akıllı cihazın korunması olduğunda ilk sırada ekran kilidi yer alıyor. Cihaz modeline ve markasına bağlı olarak bu kilit yalnızca 6 haneli paroladan oluşmuyor. Aynı zamana parmak izi ve yüz koruma gibi güvenlik önlemleri de yine cihazlarda bulunabiliyor.

Cihaz için ekran kilidi oluşturulmak istendiği zaman asla aynı rakamlar ya da doğum tarihi gibi kişisel bilgiler kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar çok kolay bir şekilde bulunabilir. Bunun yerine yalnızca kullananın bilebileceği bir kombinasyon tercih edilmeli.

“Telefonumu Bul” Uygulaması

GPS teknolojisi yalnızca yakınlarda bulunan mekanların yol tarifini almak adına kullanılmıyor. Aynı zamanda cihazın kaybolması durumunda da devreye giriyor. Cihazın açık ve internete bağlı olması durumunda bu uygulama kullanılarak cihazın yerinin tespit edilebilmesinin yanı sıra kilitlenerek kullanımı da engellenebilmektedir.

Apple cihazlarında telefon hırsızlığı durumuna karşı bu uygulamanın kullanılması için ilk olarak indirilmesi gerekiyor. Ardından da iCloud kullanıcı bilgileri ile uygulama aktif hale getirilecektir.

Android cihazlarda ise Ayarlar bölümünden Güvenlik ve Konum sekmesine girilerek bu özellik aktif edilebilmektedir.

Video ve Fotoğraf Yedekleme

Bulut teknolojisi sayesinde artık veri depolamak hiç olmadığı kadar kolay. Olası bir telefon hırsızlığı durumunda fotoğrafların ve videoların yok olmasını istemeyenler, cihazlarındaki verileri mutlaka düzenli aralıklar ile yedeklemelidir.

Telefon Çalınırsa Ne Yapılmalı?

Ne kadar istenmeyen bir durum olsa da telefon çalınması son derece olası. Böylesi bir durumda ilk aşamada mutlaka telefon aranmalıdır. Çok çabuk farkına varılarak yapılacak arama ile cihazı bulma şansı da artacaktır. Telefonun çalınması durumunda bu pek işe yaramasa da kaybolması halinde cihazı bulmak mümkün hale gelir.

Telefonun çalındığının kesinleşmesi halinde ise hiç vakit kaybetmeden cihazda kayıtlı şifreler değiştirilmelidir. Aynı zamanda bankalar ile iletişime geçilmeli, var olan kredi kartları kullanıma kapatılmalı ve polis ile irtibata geçilmelidir.

Yazar hakkında

gulfer administrator

Bir cevap yazın

Teknikfon 3E Teknik Servis Hizmetleri markasıdır. Cep telefonu tamiri sektöründe Türkiye’de ki ilk özel servislerden birdir. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.